Niedzielski: trzecia fala się rozpędza - strona 2

03.03.2021
Olga Zakolska, Anna Machińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Dorota Stelmaszczyk, Edyta Roś, Karol Kostrzewa, Magdalena Gronek

Zaznaczył, że "stosowanie domowych metod leczenia w sytuacji, kiedy choroba covidu się rozwija u danej osoby, jest również zagrożeniem". "Korzystając z koncentratorów tlenu czy innych metod leczenia, też można przegapić moment, kiedy niewydolność płucna zaczyna być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów" - ostrzegł minister zdrowia.

Podkreślił, że każda osoba, która otrzyma dodatki wynik testu koronawirusowego powinna zainteresować się otrzymaniem pulsoksymetru, nawet, jeśli nie ma objawów lub jeśli choroba wydaje się nieobjawowa, niedolegliwa.

"W ramach programu PulsoCare (Domowej Opieki Medycznej - PAP) wysłaliśmy 230 tys. pulsoksymetrów, ale wysyłanie wyników podjęło ponad 30 tys. ludzi, czyli 10-15 proc. Reszta pacjentów, która otrzymała pulsoksymetry, to nie są osoby bezobjawowe, bo aż takiego niskiego wskaźnika bezobjawowości przechodzenia COVID-19 nie mamy" - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Wyjaśni, że "wszystkie odczyty przesyłane są do centrum monitorowania w Gdańsku, gdzie są analizowane przez konsultantów i w przypadku różnego rodzaju alertów, czyli odczytów, które odbiegają od normy, które wskazują na pogorszenie, następuje kontakt w postaci teleporady. To są rzeczy, które mogą uratować życia” - powiedział Niedzielski

Niedzielski: na tę chwilę nie rekomenduję stosowania chińskiej szczepionki

Nie znam żadnych wyników badań, które dopuszczałyby do obrotu chińską szczepionkę przeciw koronawirusowi, więc na tę chwilę nie rekomenduję jej stosowania - powiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że nie zapadła żadna decyzja w sprawie ewentualnego zakupu przez Polskę chińskich szczepionek.

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej o stanowisko ws. ewentualnego zakupu przez Polskę chińskich szczepionek przeciwko koronawirusowi. Kwestię możliwości zakupu szczepionek z Chin poruszył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w rozmowie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że najwyższą wartością i największym dobrem jest bezpieczeństwo pacjenta.

A to bezpieczeństwo - jak mówił szef MZ - jest gwarantowane m.in. przez system oceny europejskiej, którego zwieńczeniem jest działalność Europejskiej Agencji ds. Leków. Tymczasem, jak podkreślił, w przypadku szczepionki z Chin nie rozpoczęła się nawet żadna procedura współpracy.

Niedzielski dodał, że Węgrzy, którzy sprowadzili już część dawek tej szczepionki nie przeprowadzili jeszcze "procesu certyfikacji procesu produkcyjnego, żeby była gwarancja jakości".

"Tak naprawdę nie mamy żadnych informacji konkretnych na ten temat, więc z tego punktu widzenia dopóki takie wyniki nie zostaną przeprowadzone wydaje się, że nie ma możliwości nawet, żeby polscy pacjenci byli na jakiejkolwiek ryzyko narażeni" - powiedział szef MZ.

Niedzielski dodał, że również w badaniach społeczeństwo wyraża niechęć do zaszczepienia się preparatami pozaunijnymi, które nie są certyfikowane na poziomie europejskim.

"Jest też jedna pozytywna wiadomość - pojawiają się już pierwsze informacje nt. deklaracji dostaw w II kwartale, a w zasadzie w kwietniu przez tych największych producentów i one wyglądają bardzo optymistycznie. Więc wydaje się, że nie ma zagrożenia, żeby akcja szczepień w Polsce systematycznie nie rosła" - powiedział Niedzielski.

"Więc na tę chwilę nie ma żadnej decyzji, ja również nie znam żadnych wyników badań, które by dopuszczały do obrotu, przeszły przez to sito szczegółowej analizy, więc na tę chwilę nie rekomenduję stosowanie tej szczepionki (chińskiej)" - powiedział Niedzielski.

W Chinach opracowano cztery szczepionki przeciwko COVID-19, które w tym kraju zostały już zatwierdzone do użycia. Według chińskiego MSZ zamówiło je też kilkadziesiąt państw świata.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapytany w środę, w Radiu Plus, czy poruszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę w rozmowie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem kwestii zakupu szczepionek było inicjatywą premiera Mateusza Morawieckiego, potwierdził, że to szef rządu zwrócił się do prezydenta z prośbą o podjęcie tego tematu. Zastrzegł, że wszelkie preparaty, które pojawiają się na polskim rynku, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i zezwolenia dopuszczenia do obrotu. Zaznaczył, że kwestia zakupu chińskich szczepionek "z całą pewnością będzie prowadzona dalej przez polski rząd".

Szef MZ: uruchomimy szpitale tymczasowe m.in. w województwie dolnośląskim, lubuskim i mazowieckim

Podjęta została decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko - mazurskim i wielkopolskim - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski przekazał w środę na konferencji prasowej, że "mamy dziewięć województw, w których rzeczywiście podjęta została decyzja o tym, żeby szpitale tymczasowe zostały dopuszczone do funkcjonowania". "Chodzi tutaj o województwa: dolnośląskie, lubuskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie" - wymienił szef resortu zdrowia.

Jak doprecyzowano w informacji zamieszczonej na Twitterze resortu zdrowia, "będzie się to odbywało poprzez zwiększenie bazy łóżkowej w już funkcjonujących szpitalach tymczasowych i poprzez uruchomienie szpitali, które aktualnie mają status +pasywny+".

Minister zdrowia dodał, że jeżeli chodzi o zajętość łóżek, to sytuacja jest na bieżąco monitorowana. "Więc w przypadku pogorszenia sytuacji w jakimkolwiek innym województwie, oczywiście też takie decyzje na zespole będą podejmowane" - podkreślił Niedzielski.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!