"Obecna fala dotyczy głównie młodszych osób" - strona 2

02.03.2021
Tomasz Więcławski

Rada postuluje także szersze wykorzystywanie w trakcie trzeciej fali szpitali tymczasowych, aby nie obciążać ochrony zdrowia. Ta musi bowiem odpowiadać na potrzeby pacjentów także z innymi chorobami.

Pytana o to, czy są dane dotyczące tego, jak testuje się w poszczególnych regionach, odpowiedziała, że o refleksję nad tym także poproszono rząd. – Widać po samej statystyce, że są różnice między regionami. Na pewno na południu mniej osób się zakaża, bo tam fala jesienna była mocniejsza. Pewnie też na północy jest więcej testów, bo liczbę podwyższają osoby z kontaktu. Czy to jedyne wyjaśnienie? Nie umiem powiedzieć. Być może sposób zlecenia testów, podejście do tego, czy dostępność do testów na północy Polski jest wyższa. To nieco zaburzałoby statystyki w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców – powiedziała prof. Marczyńska.

Dodała, że rada wskazuje nawet na możliwość pewnych poluzowań w regionach, gdzie zakażeń jest mniej. – Przy wzrostach w skali ogólnopolskiej rząd raczej się póki co na to nie zdecyduje. Cały czas jest bowiem obawa o to, czy w Polsce nie powtórzy się scenariusz z Czech i Słowacji. My zachęcamy do bardzo rzeczowego podejścia do sprawy, działań punktowych. Konieczny jest racjonalny ogląd sytuacji oparty na twardych danych – powiedziała ekspertka.

Rada wskazuje także na możliwość badań przeciwciał, aby część osób przesunąć w kolejce do szczepień. Koszt tego testowania został jednak w ostatnim czasie najprawdopodobniej bez uzasadnieniu mocno wywindowany w górę, co czyni taką akcję bardzo kosztowną. Eksperci poprosili o sprawdzenie, jaki powinien być realny i rzeczywisty koszt takich testów.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!