MZ: nadwyżka zgonów wyniosła 62 tys. - strona 2

10.02.2021
Klaudia Torchała, Katarzyna Lechowicz-Dyl

W kontekście wyników tego raportu powiedział, że przede wszystkim należy chronić osoby starsze i mające wiele chorób. – Ponad 90 proc. nadwyżkowych zgonów dotyczy grupy seniorów i to m.in. podwód tego, że w pierwszej kolejności szczepimy właśnie osoby starsze – wyjaśnił.

Stwierdził, że jedną z przyczyn wzrostu liczby zgonów jest również to, że ludzie trafiają zbyt późno do szpitala. Przypomniał, że właśnie dlatego wprowadzono pulsoksymetry w opiece medycznej nad pacjentami z COVID-19, niewymagającymi hospitalizacji. – Chodzi o to, by nie przegapić momentu, w którym saturacja spada poniżej krytycznego poziomu, czyli 94 proc. Jeśli tak się dzieje u pacjenta, to konieczna jest jego natychmiastowa hospitalizacja – przypomniał.

Dodał, że rzeczywistość pokazała, że pacjenci trafiali do placówki z bardzo zaniżonymi parametrami saturacji. – Wynikało to m.in. z faktu, że pacjenci sami się leczyli choćby koncentratorami tlenu. Przeciągali też w czasie hospitalizację ze względów psychologicznych. Postanawiali wytrzymać jeszcze jeden dzień w domu, jeszcze jeden, a potem nie było już innego wyjścia, jak tylko intubować pacjenta. Wtedy niestety jego szanse na przeżycie maleją. W takich przypadkach też nie ma możliwości zastosowania kuracji osoczem czy wspomagania dostępnymi lekami, np. remdesiwirem – powiedział.

Minister przypomniał o tym, że aby uniknąć odwlekania sytuacji, w której pacjent trafia do szpitala, zaktualizowano wytyczne mówiące o tym, że jeśli saturacja krwi spada poniżej 94 proc., musi on być jak najszybciej hospitalizowany.

Szef resortu zaznaczył, że przeanalizowano też działanie ratownictwa medycznego. Wspomniał o systemie informatycznym, który został udostępniony koordynatorom ratownictwa, by mogli kierować ruchem pacjenta z COVID-19, by unikać kolejek karetek pod szpitalami.

– Myśleliśmy, że to załatwi sprawę, ale okazało się, że jakość informacji wprowadzonych do systemu była bardzo niska. Dlatego w listopadzie poprosiliśmy o wsparcie Wojska Obrony Terytorialnej, aby uaktualniły informacje zawarte w systemie m.in. po to, aby zdjąć tę dolegliwość administracyjną ze szpitali i by co 2-3 godziny wprowadzać najnowsze dane – przypomniał.

strona 2 z 2
Zobacz także
  • O 67 tys. zgonów więcej
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!