Polscy medycy pomogą w testach na Słowacji

19.01.2021
Karol Kostrzewa

200 polskich lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w najbliższy weekend wyjedzie na Słowację, by wspierać akcję powszechnych testów na obecność koronawirusa, testy będą przeprowadzane m.in. przy granicy z Polską - poinformował w poniedziałek szef KRPM Michał Dworczyk.

Dworczyk przekazał na konferencji prasowej w KPRM, że premier Mateusz Morawiecki ustalił z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, że Polska ze względu na trudną sytuację epidemiczną u naszych południowych sąsiadów udzieli im pomocy. Zaznaczył, że w najbliższych dniach będą prowadzone testy przesiewowe w wybranych miejscach na Słowacji, tam gdzie są największe ogniska choroby.

"Premier Morawiecki zlecił Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa zorganizowanie (...) wyjazdu, misji polskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych w liczbie 200 osób, którzy w najbliższy weekend będą wpierać naszych sąsiadów na południu" - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że testy na koronawirusa będą prowadzone między innymi w pasie przygranicznym z Polską. "To jest szczególnie ważne, żeby choroba nie przenosiła się przez granicę" - podkreślił szef KPRM.

Rząd Słowacji zdecydował w niedzielę, że zakaz wychodzenia z domu zostanie przedłużony do 7 lutego.

Na Słowacji rozpoczęły się powszechne testy na obecność koronawirusa. W systemie rejestracyjnym zabrakło miejsc, ale testy można zrobić w 250 punktach, których funkcjonowanie zapewnia ministerstwo zdrowia. Od 27 stycznia bez negatywnego testu nie będzie można m.in. pójść do pracy.

Z systemu rejestracyjnego Słowacy chcieli skorzystać już kilka minut po konferencji prasowej w niedzielę wieczorem, gdy poinformowano o testach i związanych z nimi restrykcjach. Serwery zablokowały się i wyświetlały informację o błędzie technicznym. System ponownie wystartował w poniedziałek po południu. Wiele osób nie zdołało się zarejestrować i dostać terminu na testy w punktach organizowanych przez władze samorządowe. Pozostaje im czekać w kolejce do jednego z 250 punktów mobilnych, za które odpowiada resort zdrowia.

Nie jest jasne, czy ministerstwo lub władze lokalne zwiększą liczbę punktów pobrań. Poszczególne samorządy apelują do ministerstwa obrony o przysłanie medyków oraz żołnierzy do pomocy w sprawach logistycznych. Rząd podjął decyzję o wykorzystaniu na potrzeby resortu zdrowia 5 tys. żołnierzy. Wojsko dostało już kilkadziesiąt wniosków o pomoc od organizatorów testów.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!