Europa przedłuża restrykcje i wprowadza nowe

10.01.2021
Jerzy Adamiak

W Europie państwa przedłużają ograniczenia mające powstrzymać pandemię koronawirusa. Anglia wprowadziła kolejną kwarantannę, nie podając do kiedy dokładnie będzie obowiązywać. Nowe ograniczenia, na razie do końca stycznia, obowiązują w Niemczech. W części Słowacji do pracy będzie można pójść tylko z negatywnym wynikiem testu.

Do 31 stycznia przedłużono trwającą w całych Niemczech od połowy grudnia kwarantannę, która miała się pierwotnie zakończyć 10 stycznia. Rząd federalny i władze krajów związkowych wprowadziły też na początku stycznia nowe ograniczenia obowiązujące na terenie całego kraju. Dotychczas w prywatnych spotkaniach mogło brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, od 11 stycznia członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się mogli spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu.

W powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, obywatele będą mogli się przemieszczać najdalej na 15 km wokół miejsca zamieszkania. Wszyscy przyjeżdżający do Niemiec będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie i na 48 godz. przed wjazdem do tego kraju, lub bezpośrednio po tym, przejść badanie na obecność koronawirusa. Zamknięte pozostaną szkoły i przedszkola, sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu; restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos.

W Anglii od poniedziałku 4 stycznia obowiązuje kolejna kwarantanna, wprowadzono w związku z szerzącym się tam nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa. Przywrócono zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu, w odróżnieniu od poprzedniej blokady zamknięto też szkoły, chociaż czynne pozostają żłobki i przedszkola. Puby, bary i restauracje, które już wcześniej zostały zamknięte, nadal mogą działać w systemie na wynos i z dostawą, ale nie jest dopuszczona sprzedaż alkoholu na wynos. Zamknięte pozostają sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia obejmującymi osoby mieszkające samotnie lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie do kiedy będą utrzymane te restrykcje, premier Boris Johnson liczy na to, że będzie je można poluzować w połowie lutego.

Podobne ograniczenia obowiązują na terenie niemal całej Szkocji, w Irlandii Północnej i w Walii.

W Irlandii od poniedziałku 11 stycznia szkoły przejdą na naukę zdalną, jedynie uczniowie przygotowujący się do egzaminów kończących szkołę średnią będą osobiście uczestniczyć w zajęciach trzy razy w tygodniu. Od piątku mają być wstrzymane prace na budowach i przy remontach, które nie są uznane za niezbędne. W mocy pozostają wszystkie wprowadzone już ograniczenia, w tym zakaz wychodzenia z domu bez istotnego uzasadnienia czy zamknięcie placówek handlowych i usługowych, które nie zaspokajają najważniejszych potrzeb. Obostrzenia potrwają co najmniej do końca stycznia.

W Czechach obowiązywanie wszystkich ograniczeń przedłużono co najmniej do 22 stycznia. Obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu między 21 a 5 rano; zamknięcie większości sklepów i zakładów usługowych, hoteli, restauracji i miejsc rozrywki; naukę zdalną w szkołach; a także zamknięcie stacji i wyciągów narciarskich.

Rząd Słowacji zdecydował o zaostrzeniu ograniczeń w leżącej na południowym zachodzie kraju Nitrze i przyległym do niej powiecie. Od poniedziałku 11 stycznia, by wyjść z domu m.in. do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły będzie trzeba mieć przy sobie negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. W regionie, w którym w ciągu ostatniego tygodnia zakażenie wykryto u ponad 1 proc. populacji przeprowadzane są masowe testy na obecność koronawirusa. Na terenie całej Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny, otwarte są jedynie sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe, psy można wyprowadzać jedynie na odległość kilometra od miejsca zamieszkania.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!