Święta w Szpitalu Narodowym

24.12.2020

Święta w Szpitalu Narodowym będą wyglądały tak jak w każdym innym szpitalu. Ich po prostu nie będzie. Będziemy leczyć chorych – mówi dr Jacek Nasiłowski, który pracuje w Szpitalu Narodowym od początku jego funkcjonowania. Dodał, że jedyne elementy świąteczne to ustawiona na oddziale choinka oraz wizyta księdza w Wigilię, który odwiedzi chorych.


Fot. Spens03 - CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Szpital Narodowy działa od początku listopada. Według szpitalnych danych, 22 grudnia o godzinie 23.59 przebywało w nim 80 pacjentów (na 112 gotowych łóżek). – W ciągu dwóch dni szpitale 11 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 7 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 259 osób – poinformowano na stronie szpitala.

Reporterzy kilka dni temu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda i funkcjonuje tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym.

Placówka podzielona jest na dwie części – strefę czystą i strefę brudną. W pierwszej znajduje się m.in. recepcja, gdzie pracownicy szpitala codziennie pobierają nowe ubranie i klucze do szafki, w której zostawiają swoje ubrania. Jest też przyszpitalna apteka i punkt przygotowywania leków. Pracownicy nie przygotowują leków na oddziale. Dostają gotowe zafoliowane w woreczku z imieniem i nazwiskiem pacjenta oraz numerem jego łóżka. W strefie czystej znajduje się też loża, w której pracownicy mogą odpoczywać oraz sala, w której obywają się odprawy.

Odprawy odbywają się codziennie o godz. 6.30. Po nich, w zależności na której są zmianie, pracownicy udają się albo do loży, gdzie mogą odpocząć, zjeść lub się położyć, albo na oddział na poziomie -1. Pracują w systemie zmianowym – 3 godziny na oddziale, 3 godziny na odpoczynek.

Każdy z pracowników wchodzących na oddział musi być odpowiednio ubrany. Wszyscy przed wejściem muszą założyć specjalny kombinezon, ochraniacze na buty, maseczkę, dwie pary rękawiczek, gogle oraz przyłbicę. Aby jeszcze bardziej się zabezpieczyć, pracownicy przyklejają sobie taśmą rękawiczki i ochraniacze na buty do kombinezonu. Dopiero tak ubrani mogą wejść na oddział przez śluzę pomiędzy strefą czystą a brudną.

Po zakończonej zmianie pracownicy przechodzą przez śluzę wyjściową do szatni w strefie brudnej, gdzie się rozbierają. Szatnia ta jest monitorowana. Po zdjęciu kombinezonu, maseczki, ochraniaczy na buty itp., zostając tylko w ubraniu służbowym, pracownicy przechodzą do strefy czystej, gdzie są prysznice oraz czeka na nich nowe ubranie.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!