Będą gratyfikacje dla dawców osocza?

24.11.2020
Karolina Mózgowiec, Karol Kostrzewa, Karolina Kropiwiec, Klaudia Torchała

Wtorkowy raport o liczbie zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że uwzględniane są też wyniki testów antygenowych i komercyjnych.


Dwa worki świeżo zamrożonego osocza, po lewej osocze uzyskane od pacjenta z hipercholesterolemią. Fot. DiverDave - CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz przekazał, że podana we wtorek liczba 10 139 zakażeń to jest pierwszy raport z systemu elektronicznego EWP.

– Tam jest raportowany każdy przypadek. To jest system bazujący nie na raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów wykonujących testy – wskazał rzecznik MZ. – Te dane są przekazywane w trybie ciągłym, tak naprawdę 24 godziny na dobę. Po każdym wykonanym teście, jeśli mamy wynik, jest on od razu zaraportowany w systemie.

Dodał, że 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej uwzględnione w statystykach, zostało we wtorek przyporządkowane do globalnej liczby zakażeń stwierdzonych od początku epidemii. – Teraz stacje powiatowe będą je dodawać PESEL-ami do poszczególnych dni. Nie mogliśmy ich wykazać w dziennym raporcie, bo byłoby to mylące i sugerowałoby, że dziś mamy ponad 32 tys. zakażeń – podkreślił.

Zauważył też, że maleje liczba skierowań na wykonanie badania na obecność koronawirusa wystawianych przez lekarzy rodzinnych.

– W ubiegłym tygodniu tych zleceń z POZ było 48 tys., dziś to jest 39 tys. Mamy więc 10 tys. spadku liczby zleceń z POZ, co przekłada się na wyniki, które będziemy notować w tym tygodniu, bo najwięcej testów jest wykonywanych ze zleceń z POZ dla pacjentów objawowych – powiedział.

Andrusiewicz poinformował, że wszystkie testy antygenowe są raportowane na bieżąco w systemie elektronicznym EWP. – Do tej pory w Polsce wykonaliśmy ponad 70 tys. testów antygenowych. Ostatniej doby zaraportowanych wyników negatywnych było ponad 6 tys., a wyników pozytywnych blisko 1200 – mówił.

Dodał, że w dziennych raportach uwzględniane są też na bieżąco wyniki testów wykonanych komercyjnie. – Od 5 listopada zaraportowanych jako pozytywne jest prawie 25 tys. testów komercyjnych – podał rzecznik resortu zdrowia.

Powstają przepisy, które będą premiowały osoby oddające osocze

Rzecznik Ministerstwa Zdrowa podkreślił na konferencji prasowej, że w mocy pozostaje apel o oddawanie przez tzw. ozdrowieńców osocza. Zaznaczył przy tym, że nie wszyscy mogą je oddać, ponieważ jest wiele obostrzeń z tym związanych.

– Powstają przepisy, na razie za wcześnie o nich mówić, które będą w pewien sposób premiowały, jak w przypadku krwi, osoby oddające osocze. To wymaga pewnego doprecyzowania tak, żeby te osoby, które decydują się honorowo oddać osocze korzystały z tych samym uprawnień, z których korzystają osoby oddające krew – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

strona 1 z 2
Zobacz także
  • Ok. 8 tys. chorych skorzystało z terapii osoczem
  • MZ: zapotrzebowanie na osocze pokrywane na bieżąco
  • Ratujmy ludzi - płaćmy ozdrowieńcom za osocze
  • Zgoda FDA na leczenie COVID-19 osoczem
  • Pierwsze efekty terapii osoczem u chorych na COVID-19
  • Zgoda MZ na leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!