26 pacjentów na Stadionie Narodowym

13.11.2020
Mateusz Mikowski

W Szpitalu Narodowym przebywa obecnie 26 pacjentów; nikt nie jest podłączony do respiratora - poinformował w czwartek lek. Michał Hampel pracujący w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dodał, że szpital ten ma odciążyć inne wielospecjalistyczne placówki.

Hampel - uczestnik misji pomocowych m.in. w Lombardii; obecnie odpowiedzialny za personel i sprawy organizacyjne w Szpitalu Narodowym w Warszawie - w rozmowie w Polskim Radiu 24 zapewnił, że sytuacja w tym szpitalu jest stabilna.

"Pacjenci są przyjmowani każdego dnia. Obecnie pacjentów mamy 26. Bywały już większe liczby, ale to wynika też z tego, że tych pacjentów sukcesywnie wypisujemy, jeżeli nie wymagają już dalszej hospitalizacji" - poinformował lekarz. Przekazał przy tym, że w szpitalu nie ma w obecnie pacjentów wymagających respiratoroterapii. Nie wykluczył jednak, że w najbliższym czasie do tego szpitala trafią pacjenci wymagający poważniejszego leczenia. "Na to jesteśmy przygotowani" - dodał.

Jak podkreślił, Szpital Narodowy powstał po to, żeby odciążyć pozostałe szpitale. Wskazał, że do tej tymczasowej placówki trafiają zarażeni, będący w stosunkowo lekkim stanie wymagającym hospitalizacji. "Dzięki temu zwalniamy miejsca w szpitalach wielospecjalistycznych; zwalniamy miejsca dla pacjentów wymagających opieki, której my nie możemy zapewnić przez brak pewnych możliwości, jeśli chodzi o terapię" - zaznaczył Hampel.

Lekarz podkreślił przy tym, że społeczeństwo będzie borykało się "jakiś czas z pandemią" w związku z tym - jak dodał - Szpital Narodowy nie ma określonych ram czasowych funkcjonowania. "Szpital, dopóki będzie potrzebny, to będzie funkcjonował" - dodał.

Hampel poinformował też, że rekrutacja personelu do szpitala na PGE Narodowym jest nadal prowadzona. "Ta kadra się poszerza. Rekrutujemy lekarzy pielęgniarki opiekunów medycznych Sukcesywnie zwiększamy bazę personelu" - wskazał.

Lekarz przekazał, że szpital na Stadionie Narodowym jest dobrze wyposażony pod względem diagnostycznym. "Jesteśmy w stanie zapewnić pełną diagnostykę. Mamy aparaty RTG, aparaty ultrasonograficzne, jest tomografia komputerowa i stała kadra radiologiczna, możliwość wykonania badań całodobowo" - zaznaczył.

Funkcjonujący od zeszłego tygodnia na PGE Narodowym szpital tymczasowy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że od niedzieli szpital ma dysponować 500 łóżkami dla chorych na COVID-19.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!