Przedłużona izolacja? - strona 2

02.11.2020
Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Na stronie internetowej resortu można znaleźć jedynie informację o tym, że w przypadku występowania objawów, izolacja może zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Ministerstwo nie podaje jednak informacji, czy izolacja może zostać po ustąpieniu objawów, czy musi trwać pełne 10 dni. Decyzję o zdjęciu kwarantanny mogą podjąć służby sanitarne.

Jak poinformował MP.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS zakończenie izolacji leży w gestii lekarza POZ, ale zależne jest od funkcjonalności systemu informatycznego, który w momencie wprowadzenia informacji o pozytywnym wyniku z automatu nakłada izolację.

Czekamy na dalsze wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Zgodnie z instrukcjami resortu, w przypadku ciężkiego przebiegu choroby, lekarz POZ kieruje pacjenta do szpitala oraz informuje szpital o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym COVID-19. Pacjent, który trafia do szpitala kierowany jest przez personel medyczny szpitala do odseparowanego miejsca, w którym oczekuje na badanie lekarskie. O przyjęciu pacjenta do oddziału lub przekazaniu do innego szpitala bądź skierowaniu na izolację lub izolację w warunkach domowych decyduje lekarz po wykonanym badaniu. Obowiązkiem szpitala jest ponadto wprowadzenie adnotację o hospitalizacji do Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

- W przypadku lub braku możliwości odbywania izolacji w warunkach domowych, tak, aby uniknąć zakażenia innych domowników, pacjent kierowany jest do izolatorium. Lekarz POZ informuje izolatorium o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym COVID-19 – wyjaśnia biuro prasowe MZ.

Skierowanie pacjenta do szpitala/izolatorium może wymagać zlecenia na transport sanitarny. Szpital/izolatorium wprowadza adnotację o hospitalizacji pacjenta/ skierowaniu pacjenta do izolatorium w rejestrze COVID-19.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!