W. Brytania - 24 405 zakażeń; Irlandia - 772 - strona 2

31.10.2020
Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Ale nawet jeśli liczba przypadków zostałaby opanowana natychmiast, można spodziewać się zgonów powyżej prognozy przez kolejny miesiąc ze względu na średni czas, jaki upływa między zakażeniem, hospitalizacją i śmiercią.

SAGE już 21 września sugerowała rządowi, że najlepszym sposobem na zatrzymanie epidemii jest krótki, dwu- lub trzytygodniowy ogólnokrajowy lockdown. Brytyjski rząd na razie trzyma się dotychczasowej strategii restrykcji wprowadzanych regionalnie, w zależności od sytuacji na danym obszarze. W piątek w ciągu dnia rząd sugerował, że do obecnych trzech poziomów restrykcji może zostać dodany czwarty, oznaczający pełen lockdown na danym obszarze.

Ale w piątek wieczorem dziennik "The Times" podał, że premier Boris Johnson w związku z obawami, że szpitale mogą zostać przytłoczone liczbą chorych, rozważa nowy ogólnokrajowy lockdown. Decyzja w tej sprawie miałaby zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Krótkie lockdowny w celu zatrzymania epidemii wprowadziły już rządy Irlandii Północnej i Walii. W Irlandii Północnej jest on przewidziany na cztery tygodnie, z czego dwa już minęły, zaś w Walii na 17 dni, co oznacza, że pozostało jeszcze 10. Ponieważ ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, decyzja brytyjskiego rządu odnoszą się tylko do Anglii. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decyzje są w gestii regionalnych rządów.

W Irlandii po raz pierwszy od sierpnia średnia tygodniowa liczba wykrytych zakażeń koronawirusem spadła, a wskaźnik reprodukcji wirusa R wynosi ok. 1, co znaczy, że epidemia przestała się rozszerzać - poinformowały w piątek władze medyczne.

"Wskaźnik reprodukcji jest teraz w skali kraju bliski 1. Po raz pierwszy od tygodni jesteśmy w stanie przekazać pozytywne wskaźniki dotyczące choroby. Jednak nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że tego typu postęp jest bardzo delikatny. Powinniśmy potraktować te pozytywne oznaki jako wskazówkę, że nasze wysiłki zaczynają działać, teraz najważniejsze jest, aby je utrzymać, bo wirus będzie szukał wszelkich możliwości rozprzestrzeniania się" - mówił w piątek wieczorem prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Jak podano, w ciągu ostatniej doby w Irlandii wykryto 772 nowe zakażenia SARS-CoV-2 i zarejestrowano sześć zgonów z powodu COVID-19. To oznacza piąty kolejny dzień, gdy liczba zakażeń jest mniejsza niż tysiąc, oraz że ich średnia dobowa z siedmiu kolejnych dni wynosi 836, podczas gdy w poprzednich siedmiu dniach było to 1124. Jest to pierwszy spadek tej średniej od ostatniego tygodnia sierpnia, przy czym tamten był nieznaczny i okazał się tylko tygodniową przerwą w trwającym od połowy lipca trendzie wzrostowym. Spadła także całkowita tygodniowa liczba zgonów - w ciągu siedmiu dni do piątku włącznie było ich 30, podczas gdy w poprzednich siedmiu - 37.

Dotychczasowy bilans epidemii w Irlandii wynosi 61 059 zakażeń i 1908 ofiar śmiertelnych.

Spowolnienie epidemii jest związane z zaostrzeniem restrykcji. Na początku października irlandzki rząd podniósł poziom zagrożenia koronawirusem z drugiego na trzeci, a 22 października wszedł w życie piąty, najwyższy poziom. Oznacza on powrót - z niewielkimi modyfikacjami - do lockdownu, który wprowadzony został pod koniec marca w odpowiedzi na pierwszą fazę epidemii.

Piąty poziom zagrożenia ma obowiązywać przez sześć tygodni, choć po czterech nastąpi przegląd sytuacji. Jak wyjaśniał rząd, celem jest spowolnienie epidemii na tyle, by przed końcem listopada można było wrócić do poziomu trzeciego, a przed świętami Bożego Narodzenia - do drugiego.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!