Wirus i teorie spisku

28.10.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Co piąty Polak uważa, że pandemia koronawirusa jest zorganizowanym oszustwem. Jesteśmy w awangardzie społeczeństw, w których teorie spiskowe na temat COVID-19 zdobywają ogromną popularność.

Protest koronasceptyków w Warszawie 10 października 2020. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Sondaż został przeprowadzony latem przez YouGov-Cambridge Globalism Project w 25 krajach. W każdym kraju próba wynosiła ponad tysiąc dorosłych osób. Wiele pytań dotyczyło popularnych teorii spiskowych na temat pandemii.

Mimo publikowanych przez instytucje międzynarodowe statystyk i widocznych gołym okiem problemów krajowych systemów ochrony zdrowia oraz tragicznych skutków wiosennej fali epidemii, ogromna część badanych nie dowierza, że koronawirus istnieje a zwłaszcza, że jest zagrożeniem.

45 proc. (!) Polaków uważa np., że podawana liczba zgonów z powodu COVID -19 jest „celowo znacznie zawyżana”. Polska jest w gronie takich krajów jak Nigeria, Afryka Południowa czy Meksyk – tam również bardzo duża część społeczeństwa powątpiewa w oficjalne statystyki. Dla porównania – twierdzenie o celowym zawyżaniu liczby zgonów z powodu COVID -19 podziela co piąty Brytyjczyk, Hiszpan czy Duńczyk, a w większości krajów europejskich temu przekonaniu hołduje poniżej 30 proc. badanych. Największe zaufanie do oficjalnych danych mają Japończycy – tylko 14 proc. z nich kwestionuje ich prawdziwość.

Japończycy okazują się zresztą społeczeństwem najbardziej impregnowanym na teorie spiskowe. W Europie najbardziej odporni (choć mniej niż Japończycy) są – wśród przebadanych społeczeństw - Duńczycy.

Polacy – przeciwnie. Co piąty z nas uważa, że koronawirus nie istnieje, że jest to „kompletny mit” stworzony przez „niezidentyfikowane siły”. Do spółki z obywatelami Turcji jesteśmy największymi koronasceptykami. Dla porównania – wśród Brytyjczyków tylko 3 proc. uważa, że może to być prawda. Uznających, że zdecydowanie jest to prawda jest... 0 proc. Również w Danii 3 proc. obywateli uważa, że koronawirus to mit (2 proc. sądzi, że może to być prawda, a 1 proc. – że zdecydowanie jest to prawda).

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!