Niedzielski: musimy ostro wyhamować

23.10.2020

Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia – bardziej drastyczne – które spowodują, że wyhamujemy – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Adam Niedzielski. Musimy bronić wydolności systemu opieki zdrowotnej - dodaje.


Adam Niedzielski/ Fot. MZ

Szef resortu zdrowia był pytany w "Rz" o prognozy związane z epidemią koronawirusa. Niedzielski przyznał, że "jeżeli będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tego trendu wykładniczego, który ma miejsce od początku października, to w przyszłym tygodniu musimy się liczyć z tym, że średnia liczba zachorowań będzie wynosiła około 15 tysięcy przypadków dziennie".

"Jeżeli liczba zachorowań nadal będzie rosła wykładniczo, to w następnym tygodniu możemy skończyć z liczbą 20 tysięcy dziennie. Mam jednak nadzieję, że ten scenariusz nie będzie się realizował – powoli powinien się pojawiać efekt obostrzeń. Mówię o tych wprowadzonych półtora tygodnia temu, czyli przede wszystkim maseczki, które funkcjonują w całym kraju" - ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że ten efekt zawsze pojawia się z opóźnieniem od dziesięciu dni do dwóch tygodni. "Jest zbyt wcześnie, by mówić o szansie na wypłaszczenie się krzywej zachorowań, raczej myślę, że powoli ta dynamika wykładniczego wzrostu będzie malała. Mamy też analizę scenariusza dla wzrostu liniowego, który mówi, że w przyszłym tygodniu będzie 13,5 tysiąca średnio, ale to tylko trochę lepiej" - ocenił minister zdrowia.

Wskazał jednocześnie, że "odwrócenie trendu z wykładniczego na liniowy nadal oznacza, że liczba zakażeń będzie powyżej 10 tysięcy dziennie". "Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia – bardziej drastyczne – które spowodują, że wyhamujemy. Musimy bronić wydolności systemu opieki zdrowotnej" - podkreślił.

Potwierdził przy tym, że modele, którymi próbowano prognozować przebieg pandemii zawiodły. Wyjaśnił, że monitorowane są wyniki czterech modeli matematycznych, które prognozują na bazie różnego podejścia liczbę zachorowań.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!