Wrocław - RCKiK apeluje do ozdrowieńców

23.10.2020
Agata Tomczyńska

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, o oddawanie osocza. Zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców cały czas rośnie i jest wprost proporcjonalne do liczby chorych – podkreśla RCKiK.

Osocze mogą oddać osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19.

Kierownik Działu Dawców w RCKiK we Wrocławiu dr Anita Wojciechowska-Chorębała powiedziała, że ozdrowieńcy do placówki zgładzają się codziennie, jednak nie każdy kwalifikuje się do tego, by zostać dawcą. "Osocze może oddać osoba, która spełnia kryteria wymagane przy oddawaniu krwi. Po wstępnej kwalifikacji telefonicznej chętni dawcy zgłaszają się do Centrum Krwiodawstwa, gdzie cała procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut" – tłumaczyła.

Podkreśliła, że zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców jest wprost proporcjonalnie do liczby osób chorych. "Im więcej łóżek covidowych, im więcej chorych pacjentów, tym osocza potrzebujemy coraz więcej" – dodała.

"Zapasów osocza praktycznie nie mamy. Na bieżąco pobieramy je i na bieżąco wydajemy, żeby dla nikogo nie zabrakło. Czasami musimy sprowadzać osocze z innych województw, jednak problem z jego brakiem jest w całej Polsce. Zapotrzebowanie, jakie zgłaszają szpitale, jest bardzo duże i będzie się jeszcze zwiększało" – powiedziała dr Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Dodała przy tym, że potrzebni są dawcy z każdą grupą krwi. "Najlepiej by było, aby zgłaszali się dawcy z grupą krwi AB, gdyż takie osocze można przetoczyć każdemu pacjentowi – odwrotnie niż z krwinkami czerwonymi, bo tam 0– jest uniwersalne" – zwróciła uwagę.

"Jeden ozdrowieniec może oddać osocze wiele razy, jeżeli utrzymują się w nim przeciwciała. Jest ono później dzielone na trzy porcje, czyli jeden dawca jednorazowo może pomóc trzem pacjentom" – dodała dr Antończyk.

Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za zdrowe po upływie co najmniej 14 dni od ujemnego wyniku testu NAT. Osoby po przebytym zakażeniu, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji oraz osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, po upływie co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Do zabiegu kwalifikowane są ponadto osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych, nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników, a w przypadku kobiet – nie były w przeszłości w ciąży.

RCKiK we Wrocławiu prosi chętnych dawców, by wcześniej skontaktowali się z placówką telefonicznie, tel. 71-371-58 24 lub 693-693-702 lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!