"Decyzje ws. szpitala miejskiego w Radomiu są nietrafione" - strona 2

22.10.2020
Ilona Pecka

W ocenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistyczna "podjęte przez wojewodę decyzje w sprawie szpitala miejskiego w Radomiu są nietrafione, gdyż odbiją się rykoszetem na całej radomskiej służbie zdrowia, a, co gorsza, na samych pacjentach".

"Mamy świadomość, że epidemia rozwija się bardzo dynamicznie, skala zachorowań jest bardzo niepokojąca i zapewnienie łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest niezbędne. Istnieją jednak innego rodzaju możliwości działania" – podkreśliła rzeczniczka MSS.

Jako przykład podała rozwiązanie przyjęte przez województwo lubelskie, w którym szpital w Puławach, a nie w Lublinie, jest placówką medyczną przeznaczoną dla zakażonych koronawirusem. Podobne rozwiązanie – jak wskazała Gajewska – wybrano w województwie świętokrzyskim – tam szpitalem zakaźnym jest placówka w Starachowicach – nie w Kielcach.

"Lublinianie i kielczanie nie muszą się martwić o dostępność do świadczeń zdrowotnych – radomianie i mieszkańcy powiatu już tak" – zaznaczyła Gajewska.

Zdaniem poproszonej o komentarz w tej sprawie rzeczniczki wojewody mazowieckiego Ewy Filipowicz, decyzja wojewody podjęta w obecnej sytuacji epidemiologicznej była słuszna. Według rzeczniczki województwa lubelskie i świętokrzyskie, na które powołuje się szpital w Radomiu, mają zupełnie inną niż woj. mazowieckie strukturę ludnościową.

Rzeczniczka zwróciła uwagę na to, że woj. mazowieckie jest rozległe, a Radom jest drugim miastem pod względem wielkości na Mazowszu, dlatego wskazane było stworzenie w tej lokalizacji większej bazy łóżkowej dla chorych na COVID-19. Rzeczniczka zauważyła, że ze względu na potrzeby związane z obecną sytuacja epidemiologiczną, w kolejnych szpitalach na Mazowszu stale powiększana jest liczba łóżek covidowych.

Z danych służb wojewody mazowieckiego wynika, że w ostatnich dniach w szpitalach województwa było 1866 łóżek dla pacjentów COVID-19, z czego 1047 – zajętych.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!