MZ: w tym tygodniu nie należy się spodziewać zmniejszenia liczby zachorowań

20.10.2020
Dorota Stelmaszczyk

W tym tygodniu nie należy spodziewać się zmniejszenia liczby zachorowań. Jeżeli bardziej rygorystyczne obostrzenia przyniosą efekt, to myślimy tu raczej o perspektywie około dwóch tygodni - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Niedzielski w Polsat News przekonywał, że w kwestii dalszego rozwoju epidemii bardzo dużo zależy od społeczeństwa.

"Zależy od tego, jak będziemy się zachowywali w ciągu najbliższych tygodni, czy będziemy utrzymywali dystans, nosili maseczki, przestrzegali obostrzeń" - mówił. Dodał obostrzenia "nie są wprowadzane, żeby ograniczyć naszą wolność, tylko żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19".

Szef MZ zaznaczył, że jeżeli bardziej rygorystyczne obostrzenia, wprowadzone od minionej soboty, zaczną działać, to - tłumaczył - "będziemy mieli do czynienia ze stopniowym spadkiem dynamiki wzrostu, a potem ze stabilizacją liczby zachorowań". Jak jednak wskazał, "w tym tygodniu tego wypłaszczenia nie należy się spodziewać". "Jeżeli będzie się to poprawiało, to myślimy tu raczej o perspektywie około dwóch tygodni" - powiedział Niedzielski.

Zadeklarował również, że "rząd i wszystkie podległe mu służby działają po to, żeby (...) dostarczać efektywne rozwiązania".

"Ja w prognozach zachorowań na październik zakładałem, że w pierwszej połowie będzie około 3 tys. zachorowań dziennie i tak rzeczywiście było. Ale szczególnie przez ostatni tydzień mieliśmy do czynienia z liniowym przyrostem zachorowań" - mówił minister zdrowia. Dlatego - wyjaśnił - potrzebna była reakcja, wprowadzenie obostrzeń i apele do społeczeństwa o ich przestrzeganie.

"To są bardzo ważne działania, które nie dotyczą tylko odpowiedzialności ministra zdrowia i rządu, ale żeby mieć pandemię pod kontrolą, to musimy się zachowywać odpowiedzialnie społecznie" - przekonywał.

W tym kontekście Niedzielski zauważył również, że coraz mniej osób neguje noszenie maseczek. Wyraził zadowolenie, że "liczba sceptyków, którzy nie wierzyli w skuteczność maseczek, się zmniejsza, a noszenie ich staje się coraz bardziej powszechnym społecznym standardem".

Niedzielski zaznaczył także, że rząd "szykuje się na wszystkie możliwe scenariusze" związane z rozwojem epidemii. Wskazał m.in. na powoływanie tymczasowych szpitali oraz powiększanie bazy dostępnych łóżek. "Ale to nie łóżka leczą, tylko lekarze, personel medyczny" - zauważył. I dodał, że w Sejmie pojawi się pakiet rozwiązań, który ma ułatwić i umożliwić lepsze wykorzystanie tego personelu.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!