Skala zachorowań zależy od zachowania społeczeństwa

19.10.2020

Skala zachorowań na COVID-19, jaka nam grozi, zależy od zachowania społeczeństwa - ocenił w rozmowie z radiem RMF FM specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

"Doszliśmy do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada mniej więcej na 500 osób, a z tyloma mniej więcej się spotykamy" - mówił w poniedziałek prof. Gut. Pytany o przyczyny tej sytuacji - wyjaśnił, że do wzrostu zachorowań przyczyniły się: poziom rozluźnienia społecznego oraz m.in. fakt, że pewne grupy zakwestionowały istnienie koronawirusa.

Zauważył, że dystans w Polsce nie istnieje; według raportów międzynarodowych - maseczki prawidłowo nosi 40 proc. Pytany zatem o to, jak będzie wyglądała sytuacja z nowymi zachorowaniami, stwierdził, że poziom zachorowań, który nam grozi, zależy od tego, jak zachowa się społeczeństwo.

Prof. Gut komentował też budowę tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. "Szpital polowy na PGE Narodowym? Jeżeli rząd nie pobuduje - to zarzuci mu się, że niczego nie robi. Jeżeli pobuduje w mieście, w którym jest czerwona strefa i dużo zachorowań - to będzie, że nadgorliwy, chce przestraszyć. Zawsze będzie niedobrze" - ocenił wirusolog.

Odniósł się także tego, jak niebezpieczny jest koronawirus. "Nie jest to najstraszniejszy wirus, jaki istnieje na świecie. Ale spełnia wszystkie kryteria pandemii; potrafi zabijać" - powiedział. Dodał, że koronawirus jest groźny, ale też nie trzeba wpadać w panikę.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!