Poznań - szpital MSWiA nie będzie jednoimienny - strona 2

16.10.2020
Szymon Kiepel

"Nie możemy pozwolić na to, aby COVID-19 przesłonił nam wizję innych ciężko chorych pacjentów (…), co zrobić z tymi chorymi, którzy nie mają koronawirusa, a nam umierają, ponieważ nie ma gdzie ich leczyć. To jest dramatyczna sytuacja" – zaznaczył.

Lekarz kierujący oddziałem urologii z pododdziałem chirurgii onkologiczno-urologicznej Tomasz Deja zaznaczył, że od czasu przekształcenia poznańskiego szpitala im. J. Strusia w placówkę jednoimienną liczba przyjmowanych pacjentów podwoiła się. Przyznał, że obecnie około 50 osób czeka na zabiegi raka pęcherza, nerki czy prostaty.

"Jesteśmy ponownie ośrodkiem, który w Wielkopolsce wykonuje najwięcej takich zabiegów. I mamy ogromne obawy, że ci chorzy zginą, jeśli nie zostaną zoperowani. Są to pacjenci czekający na zabieg, często krwawiący i wiem, że nie jesteśmy w stanie przekazać ich do innych oddziałów, które mogłyby przejąć ich leczenie" – zaznaczył.

Lekarz kierujący oddziałem hematologii dr n. med. Tomasz Woźny powiedział, że jego oddział ma 35 łóżek. Wskazał, że spośród leczonych pacjentów stan 21 absolutnie nie pozwala na przerwanie leczenia.

"Natomiast sprawa jest nierozwiązana, jeśli chodzi o pacjentów, którzy czekają na przyjęcie do nas, tzw. przypadków pilnych (…). Dokładnie 127 pacjentów musi przyjść do nas w przyszłym tygodniu na kolejne cykle swoich chemioterapii, a w następnych tygodniach są kolejni, tak że razem to jest około 400 pacjentów" – wyliczył.

"Pacjenci leżący są w ostrym stanie zagrożenia życia, u nich absolutnie nie można nie tylko przerwać terapii, ale w ogóle gdzieś przenieść poza szpital. Oni nie mogą trafić do oddziału chorób wewnętrznych, tylko oddziału hematologii doświadczonego w intensywnym leczeniu nowotworów krwi" – zaznaczył.

W czwartek Łukasz Mikołajczyk poinformował, że w najbliższych dniach liczba łóżek covidowych w wielkopolskich szpitalach wzrośnie o ok. 300. Aktualnie dla pacjentów z koronawirusem jest 837 łóżek w placówkach w całym regionie.

"Obecnie na wszystkich trzech poziomach wolnych jest 276 łóżek" – poinformował w piątek WUW.

W piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki podał, że potwierdzono 598 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wśród mieszkańców regionu. Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano 13 581 zakażeń koronawirusem, z czego 5916 to przypadki aktywne. 402 osoby zmarły, a 7263 wyzdrowiały.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!