"Największym problemem brak jednolitej strategii" - strona 2

10.09.2020
Klaudia Torchała

Wiceminister dodała, że wskaźniki zachorowalności na COVID-19 w Polsce oraz liczba zgonów „wyglądają przyzwoicie”.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) skwitowała, że to, jaki jest stan rzeczy, jeśli chodzi o epidemię, zobrazują statystyki w przyszłym roku.

Podczas debaty poruszono też kwestię tego, że wielu pacjentów ze względu na to, że nie stawiło się na wyznaczone badanie, wypadło z kolejki. Mówiono o tym, że to placówka powinna się troszczyć o to, by przywrócić pacjenta do kolejki, bo on nie zna się na przepisach.

Dyrektorka Departamentu Systemu Zdrowia w resorcie zdrowia Anna Miszczak prostowała zasady przywracania pacjenta na listę oczekujących. Tłumaczyła, że osoba, która nie stawiła się na wizytę z różnych przyczyn, np. z obawy przed zakażeniem, może teraz – w czasie trwającej epidemii – zwrócić się do świadczeniodawcy, by przywrócił ją na tę listę oraz uwzględnił termin, który przepadł. Jeśli wizyta nie doszła do skutku z winy placówki, to ma ona obowiązek ustawowy, by zadzwonić do pacjentów z listy i przełożyć świadczenie.

Uczestnicy dyskusji mówili też o wydłużającym się czasie oczekiwania np. na wynik badań obrazowych. Wiceprezes NFZ Bernard Waśko przyznał, że faktycznie problem narasta i dodał, że jest gotowy na rozmowę, by to usprawnić. – To wynika z pewnej nierównomierności zasobów. Zdolność do wykonywania badań jest większa niż zdolność radiologów do opisywania tych badań – wyjaśnił.

W Senacie w czwartek planowane jest przedstawienie przez resort zdrowia informacji na temat dostępności świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, jak również strategii działań w ochronie zdrowia w okresie jesienno-zimowym.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!