MZ: nowa lista żółtych i czerwonych stref najprawdopodobniej w piątek - strona 2

02.09.2020
Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

"Widzimy więc, że mamy taki etap epidemii, na którym dość dużo osób w Polsce, jeżeli już choruje, to choruje bezobjawowo lub bardzo niskoobjawowo, co jest bardzo istotne pod kątem przygotowań do jesieni" – zaznaczył w czasie briefingu.

Andrusiewicz zauważył, że chociaż w ostatnich dniach "mamy dość dużą skalę wzrostów – 700-800 nowych przypadków dziennie, to liczba zajętych łóżek wcale drastycznie nie rośnie". "To są różnice 20-40 zajętych łóżek" – dodał.

Wskazał też na to, że w 4 województwach (mazowieckim, podkarpackim, łódzkim i w świętokrzyskim) nowo wykryte zachorowania pochodzą z wesel. "Nadal widzimy, że te ogniska weselne rzutują (na liczbę diagnozowanych przypadków – PAP)" – wyjaśnił.

Andrusiewicz odniósł się także do obowiązujących od środy zmienionych zasad kwarantanny i izolacji. Wyjaśnił, że izolacja bezobjawowych pacjentów kończyć się będzie teraz po 10 dniach. W przypadku osób, u których wystąpią objawy choroby, lekarz będzie mógł zakończyć izolację po 3 dniach od ustąpienia objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od stwierdzenia testem obecności koronawirusa.

"Z tym koresponduje inna ważna rzecz – teleporada" – tłumaczył. Przypomniał, że siódmego dnia izolacji chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia o możliwości skorzystania z konsultacji lekarskiej.

"Jeśli lekarz w czasie tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, jesteśmy zwalniani z izolacji po 10 dniach (w przypadku pacjenta bezobjawowego), a najczęściej po 13 dniach (w przypadku pacjenta objawowego). Oczywiście może to być 16. czy 19. dzień, biorąc pod uwagę te 3 dni od ustania objawów" – dodał.

Przypomniał, że skrócił się też czas kwarantanny do 10 dni z 14 obowiązujących wcześniej, a zwolnienie z niej odbywa się w tej chwili automatycznie. Tłumaczył, że zmiany tych zasad wynikają ze wskazań m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a działania są dostosowywane odpowiednio do rozwoju wiedzy medycznej i eksperckiej na temat wirusa.

"Jak czytamy doniesienia i WHO, i CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom – PAP), ale także polskich ekspertów, epidemiologów, po dziesiątym dniu możliwość zakażenia jest już bardzo mała, często znikoma. Jeśli wirus jest wykrywany podczas badania genetycznego, to są to cząstki genu wirusa, który jest wydalany z organizmu" – argumentował.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!