Bielski szpital apeluje do pacjentów o przestrzeganie procedur

27.08.2020

Bielski szpital wojewódzki zaapelował do osób przychodzących do placówki, by przestrzegały procedur zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Rzecznik Anna Szafrańska podała, że zdarzają się osoby, które odmawiają współpracy w tym zakresie.

– Wchodzących do szpitala prosimy, by ze zrozumieniem podchodzili do środków bezpieczeństwa, które stosowane są w placówce. Zdarzają się niestety przypadki odmowy współpracy. Wchodzący nie pozwalają sobie przykładowo zmierzyć temperatury – powiedziała Szafrańska.

Dyrektor szpitala Sabina Bigos-Jaworowska zapewniła, że „żadna z procedur nie jest wymierzona przeciwko chorym”. – Wręcz odwrotnie. Robimy wszystko, aby każdego skutecznie uchronić przed zakażeniem SARS–CoV-2, jednocześnie nieprzerwanie ratując zdrowie i życie dziesiątków potrzebujących, którzy zjawiają się codziennie w szpitalu wojewódzkim – podkreśliła szefowa placówki.

Rzecznik zapewniła, że szpital przestrzega wszelkich procedur mających zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. – Wiele zależy jednak także od osób, które przychodzą do placówki po pomoc. Powinny przestrzegać dystansu społecznego, często dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos. Dzięki temu nie zakażą innych pacjentów oraz specjalistów, którzy dbają o życie i zdrowie chorych – przypomniała.

Każdej osobie wchodzącej na teren szpitala jest mierzona temperatura ciała. To postępowanie zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, a także regulacjami Urzędu Ochrony Danych Osobowych. – Ma ustrzec innych pacjentów oraz lekarzy, pielęgniarki, położne i cały personel medyczny przed zakażeniem SARS–COV-2. Codziennie do naszej placówki trafiają osoby, które cierpią na różne dolegliwości. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której z powodu zakażenia koronawirusem zabraknie specjalistów mogących udzielać pomocy – podkreśliła dyrektor Sabina Bigos-Jaworowska.

Jak dodała, każdy pacjent przyjmowany na szpitalny oddział, ma wykonywany test na obecność SARS–CoV-2. Testów nie wykonuje się natomiast osobom, które zgłaszają się do poradni lub na rehabilitację.

Dyrektor Bigos-Jaworowska zaapelowała, by mieszkańcy miasta i regionu, którzy zgłaszają się po pomoc, „rzetelnie i uczciwie wypełniali ankiety z krótkim wywiadem epidemiologicznym”. Rozdawane one są przy wejściu do szpitala. Od wiarygodności podanych w nich informacji zależy zdrowie innych pacjentów i personelu medycznego.

Anna Szafrańska przypomniała, że zdaniem ekspertów druga fala zachorowań na COVID-19 rozpocznie się jesienią. – Szpital wojewódzki zamówił już cały sprzęt, którego kupno sfinansowane zostanie z 3,4 mln zł dotacji przyznanej przez śląski Urząd Marszałkowski. Będzie on pomocny w walce z koronawirusem – dodała.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!