Bytomski szpital apeluje do ozdrowieńców

18.08.2020
Krzysztof Konopka

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza, wykorzystywanego w tej i innych placówkach przy leczeniu COVID-19. Bez osocza szanse osób w ciężkim stanie spadają – podkreślają medycy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) poinformowało , że w jego zasobach nie ma osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB.

"Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa, i jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem" - powiedział kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu dr Jerzy Jaroszewicz.

Lekarz podkreślił, że bez leczenia osoczem pacjenci w ciężkim stanie mają mniejsze szanse na przeżycie i wyzdrowienie bez powikłań. To bardzo dobry lek, który jednak trzeba umiejętnie stosować, trzeba go podawać na możliwie wczesnym etapie choroby – wskazał.

Zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK Izabela Trepka poinformowała, że szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza. "Na dzień dzisiejszy nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B" - powiedziała.

Osocze mogą oddać osoby, które już wyzdrowiały z COVID-19 i mają dwa negatywne wyniki testów na koronawirusa. Ważne, aby do RCKiK zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu - najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku - ponieważ właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał.

Osocze jest pobierane od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, bo kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.

Z każdej donacji są przygotowywane trzy opakowania tego naturalnego leku. Jeśli ktoś ma bardzo wysoki poziom przeciwciał, może oddać osocze maksymalnie pięć razy. Jedną z takich osób jest wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, dzięki któremu udało się pomóc aż 15 chorym. Wójt zapewnia, że po każdorazowym oddaniu osocza czuł się bardzo dobrze.

Osoby, które chciałyby pomóc chorym, proszone są o kontakt z RCKiK w Katowicach - tam jest specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Najlepiej zadzwonić pod numer 726- 227-229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!