COVID-19 w Rosji, na Ukrainie, Węgrzech i w Rumunii - strona 2

22.07.2020

Gdy w regionie w ciągu pięciu dni nie zanotowano wyższych wskaźników, znajduje się on w strefie "zielonej", gdzie obowiązują takie ograniczenia, jak noszenie maseczki w budynkach użyteczności publicznej, organizowanie imprez masowych przy zapewnieniu 5 metrów kw. na jedną osobę, spektakle w kinach lub teatrach przy zapełnionej w połowie sali, a przewóz osób - tylko na miejscach siedzących. Regiony, które stale znajdują się w strefie "zielonej", nie wymagają interwencji ani wzmocnienia środków antyepidemicznych na szczeblu krajowym.

Jeśli wskaźniki zmienią się przez pięć dni z rzędu, to obowiązujący w regionie lub osobnej jednostce administracyjno-terytorialnej poziom zagrożenia zmienia się na "żółty", "pomarańczowy" lub "czerwony" - dodał minister.

Dziewiętnaście przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie było natomiast nowych zgonów na COVID-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory ogółem stwierdzono na Węgrzech 4366 przypadków zakażenia koronawirusem, 596 osób zmarło, a 3283 już wyzdrowiały.

Spadła liczba aktywnych zakażeń – jest ich obecnie 437. W szpitalach leczonych jest 76 chorych na COVID-19. Ponad 6550 osób przebywa na kwarantannie domowej.

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w wielu krajach, w tym w sąsiadujących z Węgrami, rząd wprowadził od 15 lipca ograniczenia na granicy. Cudzoziemcy przybywający z wielu państw bałkańskich, a także z Ukrainy i Białorusi oraz niemal wszystkich państw pozaeuropejskich, nie mają od środy prawa wjazdu na Węgry, a przyjeżdżających Węgrów obowiązuje kwarantanna.

Po przyjeździe z 11 kolejnych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Rumunii, Serbii, Chin, Kanady i USA, cudzoziemcy muszą przejść badanie na granicy. Jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie mogą wjechać na Węgry. Jeśli podejrzenia nie ma, to i tak muszą przejść 14-dniową kwarantannę, chyba że mają dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich pięciu dni.

Obostrzenia te nie dotyczą Polski.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rumunii wzrosła o rekordowe 1030 przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował rząd w środę. W całym kraju potwierdzono ponad 40 tys. przypadków zakażenia od wybuchu pandemii pod koniec lutego, a 2101 chorych zmarło.

Rząd przedłużył tzw. stan gotowości obowiązujący od 15 maja o kolejne 30 dni, do połowy sierpnia.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażenia w lipcu jest częściowo spowodowany luką prawną, która umożliwiła tysiącom zakażonych opuszczenie szpitali lub niepodjęcie leczenia - wyjaśnia agencja Reutera.

Trybunał Konstytucyjny orzekł na początku lipca, że rząd nie może kierować obywateli na hospitalizację ani izolować ich na podstawie dekretów, lecz tylko na podstawie ustawy zatwierdzonej przez parlament, a weszła ona w życie dopiero we wtorek.

Na początku bieżącego tygodnia minister zdrowia Nelu Tataru ostrzegł, że w przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji rząd może w przyszłości poddać kwarantannie określone obszary kraju.

„W Europie - o ile na Zachodzie choroba jest już pod kontrolą - wciąż widzimy niepokojące trendy na południu Europy i na Bałkanach" - ostrzegł w środę ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan. "Wymaga to stałej czujności" - podkreślił.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!