Ruch, zdrowie i lockdown - strona 2

17.07.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Dr Krzywański podkreślał, że Polacy najczęściej biegają i jeżdżą na rowerze, a kolejna grupa korzysta z siłowni i klubów fitness, które na początku epidemii zostały nagle zamknięte – i wszystkie te aktywności na wiele tygodni zostały im odebrane.  

Czy potrzebny był lockdown aż w takim wymiarze? Dr Grzegorz Juszczyk przypominał, że decyzja o zamknięciu Polaków w domach nie wzięła się znikąd. – Została podjęta w oparciu o rekomendacje ekspertów z Włoch i Hiszpanii, którzy wskazywali, że łagodny lockdown nie przynosi efektów, bo wiele osób nie respektuje rekomendowanych ograniczeń – stwierdził. Stąd, jego zdaniem, konieczność zakazów, które były egzekwowane również za pomocą wysokich mandatów.  

Paneliści zwracali też uwagę, że w szczególnej sytuacji znalazły się dzieci i młodzież. Tylko część z nich miała możliwość uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego online, podczas których nauczyciel nie tylko zadawał ćwiczenia do wykonania w domu (np. wpisem do dziennika elektronicznego czy mailem), ale przez kamerę obserwował, jak uczniowie ćwiczą. Standardem były raczej zalecenia wysyłane przez nauczycieli czy wręcz zadania teoretyczne (np. prezentacje). To, według dr. Juszczyka, w następnym roku szkolnym, nawet jeśli zajęcia miałyby się odbywać zdalnie (NIZP-PZH rekomenduje hybrydowy system nauczania, czyli część zajęć stacjonarnie, część zdalnie, by możliwy był pobyt uczniów w szkole z zachowaniem reżimu sanitarnego), już się nie powtórzy, bo szkoły będą lepiej przygotowane do prowadzenia zajęć online.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!