MZ: mamy bufor około miliona testów

24.06.2020
Magdalena Gronek, Klaudia Torchała

Mamy bufor w granicach 1 mln testów genowych – testów do badań PCR, jak i testy antygenowe, które były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejna ich partia dotrze zgodnie z umową – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik w czasie konferencji odniósł się do kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie zakupu testów antygenowych, które do końca maja miały trafić do Polski. "Gwarantuję, że testy antygenowe będą w Polsce dostępne (...). Kolejna partia ma dotrzeć. Wszystko będzie się działo zgodnie z zawartą umową" – oświadczył Andrusiewicz.

Powiedział, że "testy antygenowe były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z informacjami ekspertów, że są na tym samym poziomie wynikowości, co testy genowe, czyli testy PCR, które stosuje cały świat".

Powiedział, że zakontraktowano "dużą partię tych testów" i przekazano je do sprawdzenia, czyli "do walidacji w kilku szpitalach oraz Państwowym Zakładzie Higieny". "W tej chwili dysponujemy opinią, że możemy stosować te testy. Co prawda skala ich wrażliwości nie jest taka, jak skala wrażliwości testów genowych, co nie znaczy, że nie będziemy ich wykorzystywać" – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pytany o szczegóły kontraktu stwierdził, że "prowadzone są obecnie rozmowy z dostawcą, co do zakontraktowania całej partii towaru". "Dla dobra negocjacji nie ujawniamy ich szczegółów" – dodał. Podkreślił, że obecnie Polska dysponuje buforem około miliona testów genowych, które tylko w części zostały użyte.

Ponad połowa chorujących na COVID-19 górników – dokładnie 3308 z nich – już wyzdrowiała. Śląsk pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa staje się jednym z bezpieczniejszych regionów Polski – zauważył Andrusiewicz. Rzecznik podkreślił, że nowe przypadki COVID-19, zarejestrowane w środę na Śląsku (jest ich 108) dotyczą osób z rodzin górników przebywających na kwarantannie.

Jednocześnie zauważył, że liczba wykonanych w tym województwie testów diagnostycznych przekroczyła 200 tys., w tym ponad 100 tys. przeprowadzono u górników. Dodał, że ponad połowa zakażonych koronawirusem górników już wyzdrowiała – dokładnie 3308 osób. Stwierdził, że badania na taką skalę "wykluczają możliwość szerszego zarażania na Śląsku". Jego zdaniem ten region staje się w tej chwili "jednym z bezpieczniejszych, jeśli nie najbezpieczniejszym".

Andrusiewicz powiedział też, że od początku epidemii właśnie w środę zanotowano największa dzienną liczbę osób, które wróciły do zdrowia.

"Mamy 561 przypadków osób, które wyzdrowiały – opuściły szpital, izolację domową" – wyliczył. Dodał, że dotychczas w całej Polsce chorych, którym udało się wyzdrowieć jest 18,134 tys., co stanowi 58 proc. wszystkich osób, które zakaziły się wirusem SARS-CoV-2.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!