Schematy leczenia udostępniono w całym kraju

13.03.2020
Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Wzorując się na doświadczeniach chińskich, lekarze z Wojewódzkiego Specjalistyczny Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu (który został przekształcony w szpital epidemiczny) zastosowali u dwóch chorych z ciężkim przebiegiem infekcji COVID-19 leczenie oparte na preparatach stosowanych w zakażeniu HIV. Schematy leczenia zostały przekazane wszystkim placówkom w kraju.

Prof. Krzysztof Simon. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta

- To nie jest nowa metoda, lecz zaczerpnięta z doświadczeń chińskich. Nie mając leków o działaniu swoistym, ale leki o działaniu pokrewnym, wprowadzili oni to leczenie i zmniejszyli śmiertelność w grupie hospitalizowanych pacjentów. Przekładając to na polskie warunki finansowo-prawne, uzyskałem zgodę Komisji Bioetycznej i tym samym szansę na zmniejszenie śmiertelności w grupie ciężko chorych pacjentów przechodzących infekcję w formie niewydolności wielonarządowej – poinformował w rozmowie z MP.pl prof. Krzysztof Simon, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz szef oddziału zakaźnego WSS im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Wszystkie szpitale zwróciły się do placówki wrocławskiej o udostępnienie schematów leczenia. - Naturalnie to udostępniłem. To są dwie metody: kaletra z rybawiryną oraz kaletra z chlorochiną – powiedział prof. Simon.

Jak wyjaśnia zakaźnik, na rozmowę o efektach jest za wcześnie, bo leki podawane są od wczoraj. Opierając się na danych z piśmiennictwa, można spodziewać się lepszych rokowań.

Na dzisiaj leczenie włączono u dwóch pacjentów z Wrocławia, którzy wyrazili na to zgodę. Czy schemat będzie stosowany w całej Polsce? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Ministerstwa Zdrowia i czekamy na odpowiedź.

Według danych przekazanych przez konsultanta, na Dolnym Śląsku hospitalizowanych jest obecnie kilku pacjentów z potwierdzoną infekcją.

- Ich liczba będzie się zwiększać. Najgorszym nieszczęściem jest to, że wszyscy kaszlący kierowani są na oddziały zakaźne. To jest zupełne nieporozumienie. Żaden szpital nie jest w stanie zająć się wszystkimi chorymi osobami. Nieporozumieniem jest również zalecenie, żeby hospitalizować wszystkie przypadki z infekcją COVID-19, nawet te bezobjawowe. Żadna placówka nie jest w stanie tego organizacyjnie udźwignąć. W żadnym cywilizowanym kraju nie ma takich zaleceń. Bezobjawowe przypadki powinny być objęte izolacją domową. Tak rozwiązano to w krajach znacznie bogatszych niż Polska. Nie ma przesłanek merytorycznych, żeby u nas było inaczej. Jest to postępowanie nieprawidłowe – przekonywał w rozmowie z MP.pl prof. Simon.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!