Planowane jest ponowne badanie osób, które wróciły z Wuhan - strona 2

05.02.2020

Podkreślił, że w przypadku, gdy kolejne testy wykazałyby jednak obecność koronawirusa u któregoś z pacjentów, zostanie on odizolowany i przekazany na oddział zakaźny.

Specjalista chorób zakaźnych ppłk lek. med. Artur Lipczyński pytany był na konferencji prasowej, czy istnieje ryzyko, że gdyby okazało się, że któryś z pacjentów jest zakażony koronawirusem, mógłby zarazić innych przebywających na tym samym oddziale.

– Oddział kwarantanny, w którym przebywają nasi podopieczni, nie jest więzieniem. Nie możemy ich izolować w ciasnych pomieszczeniach. Przebywają w salach dwu-, trzyosobowych z własnym węzłem sanitarnym. W zależności od stanu klinicznego, a są to osoby, które są codziennie poddawane badaniom pielęgniarskim, są codziennie badane przez lekarzy, dedykowanych do tego i tylko tego oddziału, dwukrotnie w ciągu dnia – powiedział.

Dodał, że badania byłyby przeprowadzone także za każdym razem, kiedy byłoby to niezbędne, czyli gdyby wystąpiły jakiekolwiek objawy chorobowe typu gorączka, wymioty, kaszel, katar i inne objawy kliniczne. Pytany zaś jak długo pozostaną na oddziale, odpowiedział: – Trudno na chwilę obecną powiedzieć.

Przypomniał, że wywiad medyczny został uzupełniony o informację, że w samolocie, którym podróżowali Polacy, była osoba, u której potwierdzono koronawirus. Jest to obywatel Belgii. Dlatego - jak wyjaśnił ppłk Lipczyński - badania na obecność koronawirusa zostaną u nich wykonane jeszcze raz.

Dodał, że jeżeli badania wykluczą obecność koronawirusa, po analizie i konsultacjach, okres 14-dniowej kwarantanny może ulec skróceniu. Przypomniał, że okres wylęgania koronawirusa trwa do 14 dni, więc – jak mówił – pacjenci po tym okresie będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów.

Płk Tański przypomniał, że osoby przebywające na oddziale mogą skorzystać z pomocy psychologa oraz kapelana wojskowego. – Dzisiaj taką potrzebę porady duchowej zgłosiło kilka osób i nasz kapelan wojskowy, po przeszkoleniu BHP i przypomnieniu procedur zakaźnych, udał się do naszych podopiecznych. Pacjenci przyjmują komunię, spowiadają się. Staramy się zapewnić pacjentom pełen komfort, bo zdajemy sobie sprawę, że jest to sytuacja dla nich trudna.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!