Który z opioidów wybrać, chcąc zminimalizować działanie antycholinergiczne leku?

09.05.2024
dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska
Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu
Członek Executive Board, European Pain Federation EFIC
Zakład Badania i Leczenia Bólu UJ CM, Kraków

Jaki silny lek przeciwbólowy można zastosować u pacjenta w wieku podeszłym, u którego dotychczasowe leczenie wywołało działania niepożądane w postaci omamów?

U 85-letniej pacjentki stosującej preparat paracetamolu z tramadolem i miejscowo NLPZ pojawiły się omamy wzrokowe i słuchowe bez ewidentnej przyczyny somatycznej. Objawy te zmniejszyły się po redukcji dawki tramadolu, jednak z uwagi na silny ból chora nie akceptuje odstawienia leku. Pacjentka nie tolerowała buprenorfiny ze względu na występujące po niej zaparcia i sedację. Jeśli przyczyną omamów jest tramadol, to czy inny opioid nie wywoła podobnych działań niepożądanych? Jakie leczenie byłoby najwłaściwsze?

W sytuacji braku tolerancji buprenorfiny i tramadolu można rozważyć podawanie tapentadolu retard - zaczynając od dawki początkowej 50 mg na noc, następnie powoli ją zwiększając (co 2-3 dni) do dawki skutecznej i tolerowanej (maksymalna dobowo dawka to 500 mg). W tej grupie pacjentów, na podstawie przeprowadzonych badań, można rozważyć zastosowanie oksykodonu lub oksykodonu/naloksonu od dawki 5 mg dwa razy dziennie co 12 godzin. Następnie również tę dawkę powoli się zwiększa, do uzyskania dawki skutecznej i tolerowanej. W przypadku silnych opioidów dawka skuteczna to taka, która zmniejsza nasilenie bólu do poziomu NRS 2-3 lub do poziomu akceptowalnego dla pacjenta.

Zobacz także

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat