Ciemna strona opioidów

03.06.2016

Leki opioidowe, wykorzystywane do łagodzenia przewlekłego bólu, tak naprawdę przyczyniają się do wzmocnienia i przedłużenia nieprzyjemnych doznań – piszą naukowcy na łamach czasopisma „PNAS”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA) w badaniu na szczurach wykazali, że nawet krótkotrwałe leczenie środkami opioidowymi, np. morfiną, kodeiną czy oksykodonem, może skutkować pogorszeniem stanu zdrowotnego pacjentów, jeśli chodzi o doświadczanie chronicznego bólu.

Badacze przeprowadzili eksperyment (doi: 10.1073/pnas.1602070113) na szczurach z przewlekłą neuralgią. Podzielili zwierzęta na grupy - grupę kontrolną, która nie otrzymywała żadnych leków oraz grupę eksperymentalną, która była leczona morfiną – a następnie obserwowali, co się wydarzy.

Wystarczyło tylko 5 dni, by u szczurów leczonych morfiną nastąpiło pogorszenie objawów. W porównaniu z grupą kontrolną, zwierzęta z grupy eksperymentalnej doświadczały silniejszego bólu, który utrzymywał się u nich przez kolejne kilka miesięcy.

W wyniku dalszych analiz naukowcy doszli do wniosku, że leki opioidowe aktywowały u gryzoni komórki glejowe znajdujące się w rdzeniu kręgowym. Komórki glejowe, które zazwyczaj pełnią funkcje odżywcze i ochronne, zaczynały przy pomocy interleukiny 1 beta (IL-1b) wysyłać sygnały pobudzające komórki nerwowe do reagowania na ból.

„Wykazaliśmy, że krótkotrwałe leczenie opioidami może wzmacniać i przedłużać doznania bólowe, co stanowi ważną informację dla osób przyjmujących morfinę, oksykodon czy metadon. Jest to ciemna strona opioidów, której wcześniej nikt nie dostrzegał” – komentuje współautorka badania prof. Linda Watkins.

Na szczęście okazało się, że zablokowanie receptorów opioidowych w komórkach glejowych zapobiegało niechcianym konsekwencjom stosowania morfiny, istnieje więc szansa, że leki opioidowe dalej będą mogły spełniać swoją funkcję leczniczą.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat