Brakuje uniwersalnych poradni leczenia bólu

23.03.2016
RMF FM

Poradni zajmujących się leczeniem bólu jest w Polsce wiele, około 200, ale to sa poradnie, które zajmują się wąskimi obszarami, np. leczeniem bólów kręgosłupa, bólów głowy, takich czy innych zespołów bólowych. Brakuje poradni uniwersalnych, gdzie pacjent może przyjść, a jego problem jest rozwiązany od początku do końca. Albo przynajmniej pokazuje mu się pewne tory postępowania - mówi RMF FM prof. dr hab. Jerzy Wordliczek, kierownik Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii nr 1 Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- W większości krajów europejskich jest już oddzielna specjalizacja czy umiejętność z zakresu tzw. medycyny bólu. Co za tym idzie, bardzo dobrze rozwinięta jest tam sieć poradni i oddziałów, które tym sie zajmują - przekonuje prof. Wordliczek. - U nas sprawa oddziałów nie jest rozwiązana, bo kontrakty zawierane z NFZ i procedury przypisane są do różnych obszarów medycyny - część jest w neurochirurgii, część jest w neurologii, bardzo niewiele procedur przypisano do anestezjologii.

- Tak naprawdę brakuje dobrych, uniwersalnych centrów, gdzie leczenie bólu byłoby prowadzone wielokierunkowo, zarówno z pomocą farmakoterapii, psychoterapii czy rehabilitacji, jak i przy użyciu tak zwanych procedur interwencyjnych - uważa prof. Wordliczek.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat