mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Techniki chirurgiczne: Chirurgia onkologiczna

  • Anatomia chirurgiczna miednicy przy przedniej resekcji odbytnicy

    Zapraszamy na wykład, który prof. dr hab. n. med. Piotr Richter wygłosił w Krakowie na XIV Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej – CHIRURGIA 2022.

  • Nieszczelność zespolenia po gastrektomii – punkt widzenia torakochirurga i chirurga ogólnego

    Gastrektomia jest operacją o znacznej rozległości, która wiąże się z powikłaniami. Jednym z nich jest nieszczelność zespolenia. Niniejszy artykuł jest poświęcony najczęściej stosowanemu zespoleniu z pętlą Roux-Y jelita czczego.

  • Zastosowanie klipsów polimerowych w urologii

    Początkowo podczas większości operacji laparoskopowych stosowano klipsy metalowe, jednak odkąd pojawiły się klipsy polimerowe z mechanizmem zatrzaskowym, szybko stały się najpopularniejszym (poza koagulacją) narzędziem służącym do zamykania naczyń małych i średnich. Druga część minicyklu, tym razem w odsłonie obejmującej sferę urologii.

  • Nisko umiejscowiony rak odbytnicy – operacje oszczędzające zwieracz

    Autorzy bogato ilustrowanego artykułu omawiają techniki oraz podsumowują wyniki leczenia: onkologiczne i czynnościowe.

  • Zabiegi poprawiające wygląd klatki piersiowej po operacji rekonstrukcyjnej

    W wielu przypadkach po zabiegu rekonstrukcji piersi nie udaje się uzyskać idealnego odwzorowania kształtu i rozmiaru w stosunku do drugiej, zdrowej piersi. Wówczas konieczne stają się zabiegi symetryzacyjne (tj. dotyczące zdrowej piersi).

  • Powikłania zabiegów rekonstrukcji sutka

    Powikłania były, są i będą. Jak często, i kiedy się pojawią, zależy od wielu czynników, które nierzadko można wyeliminować, choćby poprzez odroczenie zabiegu czy odpowiedni dobór metody rekonstrukcji do uwarunkowań anatomicznych i sytuacji zdrowotnej pacjentki, nie mówiąc już o doświadczeniu operatora.

  • Chirurgia onkoplastyczna piersi

    Obecnie niemal wszystkim chorym na raka piersi, zamiast okaleczającej radykalnej mastektomii, można zaproponować procedury oszczędzające pierś i struktury dołu pachowego. Badania porównawcze wyraźnie wskazują, że leczenie to - skojarzone z radioterapią - wiąże się z podobnymi wynikami odległymi.

  • Jednoczasowa i odroczona rekonstrukcja piersi

    W krajach wysoko rozwiniętych odsetek zabiegów rekonstrukcyjnych piersi po mastektomii wynosi 20-40%. W przypadku Polski brakuje szczegółowych danych statystycznych, ale szacuje się, że tego rodzaju procedury przeprowadza się jedynie u 3-7% kobiet poddanych amputacji piersi.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.