mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Przeglądy systematyczne Cochrane: Geriatria

  • Rywastygmina w leczeniu chorych z otępieniem typu Alzheimera

    Wyniki tego przeglądu potwierdzają, że stosowanie rywastygminy u osób, u których stwierdzono łagodne lub umiarkowane otępienie typu Alzheimera, zmniejsza nasilenie jego objawów, ale jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

  • Antyoksydanty: skuteczne, bezpieczne?

    Tak u osób zdrowych, jak i u chorych na różne choroby suplementacja witaminy A, witaminy E lub beta-karotenu zwiększa ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a stosowanie witaminy C i selenu nie wpływa na umieralność.

  • Operacja w porównaniu z leczeniem hormonalnym u starszych kobiet chorujących na raka sutka – przegląd Cochrane

    Pierwotne leczenie operacyjne (z towarzyszącą hormonoterapią lub bez) w porównaniu ze stosowanym jako wyłączne postępowanie pierwotnym leczeniem hormonalnym nie wiąże się z wydłużeniem całkowitego czasu przeżycia kobiet w wieku >=70 lat chorych na raka sutka. Stwierdzono jednakże, że podjęcie pierwotnego leczenia operacyjnego sprzyja wydłużeniu czasu do progresji choroby, a dodatkowo w skojarzeniu z uzupełniającym leczeniem hormonalnym – wydłużeniu czasu do nawrotu miejscowego. Zdaniem autorów metaanalizy, pierwotne leczenie hormonalne można proponować wyłącznie tym kobietom w wieku >=70 lat, u których guz wykazuje ekspresję receptorów estrogenowych i które ze względu na stan ogólny nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego lub nie godzą się na nie. U pozostałych kobiet w wieku >=70 lat należy stosować pierwotne leczenie operacyjne.

O tym się mówi
  • Trzeba po prostu iść do przodu
    W niektórych województwach zaczyna brakować pieniędzy na opiekę koordynowaną. Konkretnie, na tzw. nadwykonania. To są, przynajmniej na razie, pojedyncze regiony. Ale sygnał idzie do wszystkich – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
  • Jak buduje się lub rujnuje zdrowie publiczne
    Zadaniem państwa nie powinna być tylko edukacja zdrowotna, ale też tworzenie takich ram prawnych, by zrównoważyć pozycję konsumenta wobec machiny marketingu – mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, wiceprezydent EPHA.
  • Kolejna reforma szpitali
    Nie można nie zauważyć, że przedstawiona przez resort propozycja ma pewne punkty wspólne nie tylko z reformą wprowadzaną przez ekipę Konstantego Radziwiłła, ale również z innymi reformatorskimi projektami z czasów rządu PiS.