mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opiekuj się sobą

17.02.2011
Z kompozytorem i malarzem Janem Kantym Pawluśkiewiczem rozmawia Justyna Tomska




fot. Natalia Szułdrzyńska

Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. 1942 w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej oraz filmowej. Ukończył szkołę muzyczną w Nowym Targu. W latach 60. podczas studiów na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej poznał Marka Grechutę, z którym zaczął muzycznie współpracować. Współzałożyciel kabaretu "Anawa", dla którego komponował piosenki, np. "Nie dokazuj" czy "Niepewność", które od razu stały się przebojami. Współpracował z Teatrem STU, gdzie był kierownikiem muzycznym. Jest autorem muzyki do spektaklu "Szalona lokomotywa" na podstawie tekstów Witkacego, w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Napisał muzykę m.in. do takich filmów, jak: "Wodzirej", "Ćma", "Gorączka", "Kobieta samotna", "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza", "Pułkownik Kwiatkowski". W latach 90. skomponował większe formy muzyczne, m.in. "Nieszpory Ludźmierskie", "Harfy Papuszy", "Ogrody Jozafata". Obecnie zajmuje się malarstwem, tworząc w technice żel-artu.

Pan się urodził 13 października, tak jak Margaret Thatcher. Ma Pan podobny do niej charakter?

Bliźniaczy. To żart oczywiście. Ja się rzeczywiście urodziłem 13, tylko że we wrześniu. Wskutek zawirowań okupacyjnych urzędy nie działały tak sprawnie i pomylono się. Zapisano, że urodziłem się 13 października. Natomiast na pewno przyszedłem na świat, co sprawdziłem, pod numerem 113. Jak się wyniosłem spod 113, na krótko pod inny numer, to potem już świadomie mieszkałem pod 13. Po długim czasie zorientowałem się, że mam 13 liter w nazwisku. Podhalańskie trzynastki.
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.