mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Tryptany w doraźnym leczeniu klasterowego bólu głowy – przegląd systematyczny

18.10.2010
Omówienie artykułu: Triptans for acute cluster headache (Review)
S. Law, S. Derry, R.A. Moore
Cochrane Database of Systematic Reviews 2010; 4: CD008 042 DOI: 10.1002/14 651 858.CD008 042.pub2.

Opracowali dr med. Wojciech Turaj, dr med. Jan Brożek, dr med. Marek Bodzioch
Konsultował dr hab. med. Jacek J. Rożniecki

Skróty: p.o. – doustnie, s.c. – podskórnie

Wprowadzenie

Klasterowy ból głowy jest stosunkowo rzadkim (częstość występowania w populacji 0,02–0,4%) pierwotnym bólem głowy o początku klinicznym w wieku 20–40 lat; częściej występuje u mężczyzn. Zgodnie z International Classification of Headache Disorders napad klasterowego bólu głowy trwa od 15 minut do 3 godzin. Ból jest silny, jednostronny, obejmuje oczodół, okolicę nadoczodołową i skroń. Występuje z częstością od jednego napadu na dwa dni do 8 napadów dziennie.

Wybrane treści dla pacjenta
  • Klasterowy ból głowy
O tym się mówi
  • MZ w sprawie nadwykonań, likwidacji oddziałów i kar dla szpitali
    Posłowie spytali MZ o opóźnienia w płatności za nadwykonania, liczbę oddziałów ginekologiczno-położniczych oraz kary finansowe za uchylanie się od wykonywania zabiegów przerywania ciąży.
  • Ogromna wyrwa finansowa NFZ
    Co najmniej od dwóch lat eksperci alarmują, że w warunkach wysokiej inflacji znaczący wzrost przychodów NFZ miał wymiar wyłącznie nominalny. Można jednak odnieść wrażenie, że ta świadomość nie przebiła się ani do decydentów, ani do dużej części interesariuszy systemu i w latach 2022-2023 trwał prawdziwy „bal na Titanicu”.
  • Chłodnym okiem ekonomisty
    Szpital to nic innego jak zakład usługowy. Na wszystkie procesy, które w nim zachodzą trzeba patrzeć pod tym właśnie kątem – przekonuje Zbigniew Torbus, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.