mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Ultrasonografia. 47-letnia kobieta ze stałym bólem nadbrzusza

25.02.2010
dr hab. med. Andrzej Smereczyński
Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedzicznych, Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie
dr med. Adam Krzyształowski
Zakład Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie

Do badania USG jamy brzusznej zgłosiła się 47-letnia kobieta z utrzymującym się od tygodnia silnym bólem nadbrzusza. Z tego powodu chorą hospitalizowano przez 2 dni w klinice chirurgii, skąd została wypisana bez wyjaśnienia przyczyny dolegliwości. W czasie pobytu w klinice wykonano endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, RTG i USG jamy brzusznej; wyniki tych badań były prawidłowe. Wśród licznych wyników badań laboratoryjnych jedyną nieprawidłowością była leukocytoza (13 000/l). Ból po dożylnym wlewie leków przeciwbólowych i rozkurczowych zmniejszył swą intensywność, ale nadal się utrzymywał, miał stały charakter i nie zależał od spożywania posiłków. Chora zaniepokojona sytuacją zgłosiła się do kolejnego badania USG jamy brzusznej, które nie wykazało nieprawidłowości w tradycyjnie ocenianych narządach. W nadbrzuszu właściwym za żołądkiem wykryto jednak zmianę ujętą na dwóch przekrojach (ryc. 1).

Wybrane treści dla pacjenta
  • Tomografia komputerowa
  • Tomografia komputerowa klatki piersiowej
  • Tomografia płuc
  • Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej
  • Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w okulistyce
O tym się mówi
  • Ogromna wyrwa finansowa NFZ
    Co najmniej od dwóch lat eksperci alarmują, że w warunkach wysokiej inflacji znaczący wzrost przychodów NFZ miał wymiar wyłącznie nominalny. Można jednak odnieść wrażenie, że ta świadomość nie przebiła się ani do decydentów, ani do dużej części interesariuszy systemu i w latach 2022-2023 trwał prawdziwy „bal na Titanicu”.
  • Chłodnym okiem ekonomisty
    Szpital to nic innego jak zakład usługowy. Na wszystkie procesy, które w nim zachodzą trzeba patrzeć pod tym właśnie kątem – przekonuje Zbigniew Torbus, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.
  • Nowy sposób zapisywania informacji o dawkowaniu na receptach – wyniki ankiety
    Wydaje się, że w tej chwili właściwą decyzją byłoby kolejne wydłużenie okresu przejściowego. Skala problemów, jakie może wygenerować wygaszenie możliwości wystawiania recept w dotychczas dopuszczalnej formie, wydaje się bowiem zbyt duża.